Radial Delayed Blowback™ Operating SystemOriginally developed for the .45 ACP MkG platform, CMMG has adapted our Radial Delayed Blowback system across our pistol caliber lineup to create pistols and rifles with a softer recoil impulse and reduced bolt weight compared to traditional straight blowback systems. Check out our CMMG Resources article & video to learn more about what sets Radial Delayed Blowback apart.
CMMG Banshee MkGs Pistol – Black | 9mm | 8″ Barrel | 7″ M-LOK Handguard | SBA3 Arm Brace
CMMG Banshee MkGs Pistol – Black | 9mm | 8″ Barrel | 7″ M-LOK Handguard | SBA3 Arm Brace
$1,645.98
| UPC | 840442504809 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 99A520F-AB |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Satin Black Cerakote |
| Barrel Length | 8" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 33 |
| Length | 3.5'' |
| Magazine Included | 1 x 33-Round |
| Model | Banshee |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | CMMG Zeroed 60/90 Degree |
| Shipping Weight | 9.402 |
| Sights | Optics Ready |
| Sights Type | NONE |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |
You must be logged in to post a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands






Reviews
There are no reviews yet.