Remington's 783 is a custom-grade hunting rifle. The striking stock design is a true performance-enhancer with a dual-pillar bedding platform that free-floats the barrel for unmatched shot-to-shot consistency. It also features a precision button-rifled carbon steel barrel and a crisp CrossFire trigger system which allows the user to adjust to their preference.
Remington 783 Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Kryptek OT
Remington 783 Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Kryptek OT
$549.41
| UPC | 810070689407 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | R85757 |
| Length | 48.3 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.8 |
| Package Width | 9.0 |
| Rate of Twist | 1 in 8 |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Product Type | Rifle |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| ATF Type | Rifle |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Model | 783 |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
You must be logged in to post a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands






Reviews
There are no reviews yet.