Available to residents of California the Hellcat Pro offers the perfect balance between concealability and capacity. Featuring a hammer forged barrel and adaptive grip texture the pistol is chambered in 9mm and ships with two 10-round magazines. Optics ready and equipped with a versatile accessory rail this pistol combines compact dimensions with the performance capabilities of a full-sized pistol.
Springfield Armory Hellcat Pro OSP Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.7″ Barrel Black CA Compliant
Springfield Armory Hellcat Pro OSP Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.7″ Barrel Black CA Compliant
$595.70
| UPC | 706397973834 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | HCP9379BOSPCA |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 3.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 10 |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Model | Hellcat Pro |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 2.3 |
| Sights | FS: Tritium RS: U-Notch |
| Sights Type | TRITIUM |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
You must be logged in to post a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands






Reviews
There are no reviews yet.