| UPC | 706397012229 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | MA9222 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 |
| Length | 44.33'' |
| Magazine Included | Yes |
| Model | M1A |
| Number of Magazines | 1 / 10 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:11" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 14.5 |
| Sights | National Match Blade Front/Adj Match-Grade Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
SPRINGFIELD ARMORY M1A LOADED 22″ BBL 308 BL/WD
SPRINGFIELD ARMORY M1A LOADED 22″ BBL 308 BL/WD
$1,871.05
You must be logged in to post a review.
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands






Reviews
There are no reviews yet.